poniedziałek, 19 marca 2012

Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa

Krótki rys historyczny


Towarzystwo formalnie istnieje i prowadzi swoją działalność od 1925 roku, chociaż idea naukowej organizacji i kierowania pojawiła się na ziemiach polskich znacznie wcześniej.
Uzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku stało się szczególnym powodem szybkiego rozwoju tej idei. Podejmowane w tym zakresie działania znalazły m.in. wyraz
w powołaniu w Warszawie
w kwietniu 1925 roku organizacji społecznej pod nazwą Instytut Naukowej Organizacji, którego kontynuatorem jest Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa.
Celem tej Organizacji było i jest rozwijanie nauk o organizacji i kierowaniu oraz popularyzowanie i stosowanie wynikających z nich zasad i metod w praktycznym działaniu.
W działalności Towarzystwa od 1925 roku wyróżnić można kilka okresów charakteryzujących się własnymi celami, różnymi potrzebami w dziedzinie organizacji
i kierowania oraz odmiennymi warunkami realizacji celów Towarzystwa.



Okresy funkcjonowania

Od 1925 r. do 1933 r. Towarzystwo funkcjonowało pod nazwą Instytut Naukowej
Organizacji. Założycielem i dyrektorem w tym okresie był
prof. Karol Adamiecki – prekursor naukowej organizacji
w Polsce.

Od 1933 r. do 1938 r. Po śmierci Karola Adamieckiego i po zmianie statutu, Instytut
w 1933 r. przyjął nazwę Instytutu Naukowej Organizacji
i Kierownictwa.


Od 1938 r.
do 1 września 1939 r.  – Po kolejnej zmianie statutu Instytut funkcjonuje do 1 września 1939 roku pod nazwą Instytut Naukowej Organizacji
i
Kierownictwa.

Od 1939 r. do 1945 r. Instytut formalnie nie istniał, chociaż prowadzane były indywidualne działania jego członków.


Po zakończeniu
działań wojennych
do 1948 r.                   – W Warszawie, Krakowie i Poznaniu Instytut wznowił swoją statutową działalność i kontynuował ją pod nazwą Instytut Naukowej Organizacji i Kierownictwa.


Rok 1949 Następuje zmiana nazwy organizacji na TOWARZYSTWO
NAUKOWE ORGANIZACJI i KIEROWNICTWA.
Charakter i istota działalności organizacji nie uległa zmianie.


Od grudnia 1949 r.
do 1956 r. Zarządzeniem odgórnym Towarzystwo zostało zlikwidowane.


Rok 1956 Po znanych wydarzeniach społeczno-politycznych w naszym
kraju w 1956 r. powstały warunki umożliwiające reaktywowanie Towarzystwa.


Od kwietnia
1957 roku Następuje formalne zarejestrowanie Towarzystwa przez
uprawnione władze.
Od tego czasu Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa działa pod niezmienioną nazwą, aż do chwili obecnej.


Działalność TNOiK         

Obecnie TNOiK jest apolitycznym stowarzyszeniem o charakterze non-profit, zajmującym się przede wszystkim upowszechnianiem wiedzy o profesjonalnym zarządzaniu. Współpracuje aktywnie z wieloma polskimi organizacjami, m.in. Federacją Stowarzyszeń Naukowo - Technicznych NOT, Klubem 500, Krajową Izbą Gospodarczą, Polskim Towarzystwem Ekonomicznym, Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce, Stowarzyszeniem Oświatowców Polskich oraz Zrzeszeniem Prawników Polskich.

Członkowie TNOiK

TNOiK zrzesza członków zwyczajnych, wspierających i honorowych. Członkami zwyczaj-nymi są specjaliści zajmujący się nauką lub praktyką organizacji i kierowania oraz osoby zainteresowane teorią lub praktyką organizacji i kierowania. Członkami wspierającymi są osoby prawne (przedsiębiorstwa, instytucje) i fizyczne wspierające działalność TNOiK oraz korzystające z różnych form jego działalności.

Koła i oddziały TNOiK

Członkowie zwyczajni TNOiK mogą zrzeszać się w kołach, tworzonych w zakładach pracy – przedsiębiorstwach, instytucjach administracyjnych, uczelniach wyższych, instytucjach naukowych. Terenowym organem TNOiK są oddziały (zrzeszające członków zwyczajnych, koła i członków wspierających), które realizują cele TNOiK  na terenie jednego lub kilku województw. Obecnie istnieje 15 oddziałów TNOiK, które obejmują zakresem swego działania teren całego kraju.

Organy władz TNOiK

Istnieją naczelne i terenowe organy władz TNOiK.
  • Krajowy Zjazd Delegatów
jest najwyższym organem TNOiK. Należy do niego m.in. uchwalanie statutu, kierunków działalności, wybór organów władz TNOiK (Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej i Głównego Sądu Koleżeńskiego). Kadencja władz trwa 4 lata.
  • Walne Zebranie Oddziału
jest najwyższym organem oddziału terenowego TNOiK. Należy do niego m.in. określanie kierunków działalności oddziału, wybór organów władz oddziału (Zarządu Oddziału, Komisji Rewizyjnej Oddziału, Sądu Koleżeńskiego Oddziału).
Kadencja władz trwa 4 lata.
  • Działalnością TNOiK kierują:
Zarząd Główny, Zarządy Oddziałów i Zarządy Delegatur – Kół.
Aparatem wykonawczym Zarządu Głównego jest Biuro Zarządu Głównego.
Aparatem wykonawczym zarządów oddziałów są biura zarządów oddziałów. Na szczeblu oddziałów funkcjonują wyspecjalizowane jednostki organizacyjne – jak: zakłady usług organizacyjnych.
Najnowszą formą organizacyjną w Towarzystwie są Spółki, zawierane z różnymi zainteresowanymi podmiotami gospodarczymi.




Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa
jest ….
  • Pierwszym polskim Stowarzyszeniem Organizacji i Kierowania,
    • którego założeniem podstawowym od początku jego istnienia jest rozwijanie
      i upowszechnianie zasad  i metod sprawnej organizacji i kierowania we wszystkich dziedzinach działalności ludzkiej (a więc mającym cele naukowe
      i praktyczne),
    • utworzonym w Warszawie w 1925 roku przez grupę specjalistów pod kierownictwem prekursora naukowej organizacji w Polsce, profesora Karola Adamieckiego, na podstawie uchwały podjętej podczas Pierwszego Polskiego Zjazdu Naukowej Organizacji w grudniu 1924 roku,
    • wiążącym początek swojej działalności z aktywną działalnością specjalistów polskich w Międzynarodowym Komitecie Naukowej Organizacji – CIOS (Comite International de I’Organisation Scientifique) utworzonym w Paryżu
      w czerwcu 1926 roku.
  • Stowarzyszeniem
    • samorządnym, nie kierującym się motywacjami zysku, pokrywającym swoje wydatki z dochodów prowadzonej przez siebie działalności.
  • Organizacją pozarządową
    • skupiającą specjalistów organizacji i kierowania z różnych ośrodków naukowych oraz ze wszystkich dziedzin działalności praktycznej w Polsce.
  • Przewodnikiem
    • społecznego ruchu dobrej roboty – sprawnej organizacji i kierowania.
  • Promotorem
    • innowacji organizacyjnych, nowoczesnych metod i technik organizacyjnych, badań, kształcenia, wiedzy i umiejętności praktycznych w dziedzinie organizacji i kierowania.
  • Organizatorem
    • wymiany informacji i doświadczeń praktycznych w dziedzinie organizacji
      i kierowania między przedstawicielami ośrodków naukowych, organizacji gospodarczych, organów władzy i administracji państwowej.
  • Partnerem
    • innych stowarzyszeń krajowych i zagranicznych krajów Wschodu i Zachodu oraz specjalistów w dziedzinie organizacji i kierowania.

  • Członkiem
    • pokrewnych międzynarodowych organizacji.



Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa
prowadzi….
  • Działalność naukową
    • Inicjowanie i opiniowanie programów tej działalności należy do Głównej Rady Naukowej oraz rad naukowych oddziałów. TNOiK jest organizatorem
      i uczestnikiem konferencji, seminariów, sympozjów, wykładów i prac naukowo - badawczych. Organizuje Konkurs Nagród Naukowych TNOiK im. prof. Karola Adamieckiego na najlepsze prace teoretyczne i wdrożenia
      z dziedziny organizacji i zarządzania. Za wybitny dorobek naukowy i wkład
      w rozwój nauk o organizacji i zarządzaniu nadaje najwyższe honorowe odznaczenie Towarzystwa - Medal im. Karola Adamieckiego.

  • Działalność edukacyjną
    • TNOiK organizuje kursy, seminaria, warsztaty oraz konferencje: regionalne, ogólnokrajowe i międzynarodowe. Dysponuje wykwalifikowaną kadrą wykładowców i trenerów: pracowników naukowych, konsultantów i wybit-nych praktyków. Wśród firm korzystających z usług Towarzystwa są m. in. HEROS SA, Huta Częstochowa, ASC Chrysler Co. Ltd, Zespół Elektrociepłowni SA w Łodzi oraz Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny SA w Gliwicach. W rankingach Warsaw Business Journal w kategorii firm szkoleniowych TNOiK zajmuje czołowe pozycje. Towarzystwo jest także założycielem Warszawskiej Szkoły Zarządzania - Szkoły Wyższej.

  • Działalność doradczą
    • Poszczególne oddziały TNOiK zajmują się doradztwem związanym z usprawnianiem struktur i procesów organizacyjnych, analizą ekonomiczną, finansową, organizacyjną i marketingową, a także opracowywaniem strategii rozwoju przedsiębiorstw, przekształceń własnościowych, restrukturyzacji, wyceną majątkową oraz wykonywaniem specjalnych zleceń. Wśród firm korzystających z usług TNOiK są m.in. Huta im. T. Sendzimira SA, Huta Częstochowa, Chemobudowa - Kraków SA.





  • Działalność wydawniczą
    • Każdego roku TNOiK wydaje kilkadziesiąt pozycji książkowych, a także broszury, skrypty i materiały konferencyjne o łącznym nakładzie ponad 500 tysięcy egzemplarzy. Wydawnictwa dotyczą m.in. organizacji i zarządzania, marketingu, finansów, podatków, prawa polskiego i Unii Europejskiej. Wśród znaczących pozycji znajdują się: Orzecznictwo Strasburskie - zbiór orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka 1990-1997, Holding, Consulting, Konsorcjum. Od 1926 roku TNOiK jest wydawcą miesięcznika Przegląd Organizacji.

Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa
organizuje….
  • Konferencje naukowe i różnego rodzaju zebrania dyskusyjne.
  • Stanowią one podstawową formę działalności naukowo-popularyzatorskiej. Mają zasięg krajowy, regionalny lub ograniczony do wybranego zakładu pracy. Ich podstawowym celem jest rozpatrywanie możliwości i sposobów rozwiązywania praktycznych problemów organizacji i kierowania oraz wymiana doświadczeń.

Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierownictwa
utrzymuje….
  • Współpracę z zagranicą.
  • Od wielu lat TNOiK jest aktywnym członkiem Światowej Rady Zarządzania (CIOS), Europejskiej Rady Zarządzania (CECIOS) i EFMD. Współpracuje m.in. z The Institute of Management Foundation (Wielka Brytania) i RKW (Niemcy) oraz z organizacjami z krajów Europy Środkowo - Wschodniej, takimi jak MteSZ (Węgry), Baltic Management Foundation (Litwa), Society for Strategic Management, Innovations and Enterpreneurship (Czechy). Jednocześnie oddziały TNOiK aktywnie współpracują z regionalnymi organizacjami, głównie niemieckimi. Ponadto TNOiK uczestniczy
    w dostosowawczych i pomocowych programach Unii Europejskiej: Phare, Tacis, Leonardo da Vinci.


Przypisy:
  • Materiały i dokumenty historyczne z lat 1925 - 2011
  • Artykuły publikowane w wydawnictwach TNOiK (poszczególnych Oddziałów Terenowych)
  • Artykuły publikowane w „Przeglądzie Organizacji”
  • STATUTY  TNOiK z poszczególnych lat, a uchwalone przez Krajowe Zjazdy Delegatów TNOiK
  • Encyklopedia PWN (6-cio tomowa)

Opracował: Zdzisław Glapiak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz